Tradiční hotel v centru Opavy

Hotel Koruna

Z historie hotelu Koruna

Historie hotelu Koruna Opava sahá až do sedmnáctého století. V té době se totiž na místě současného hotelu nacházel hotel U Zlaté koruny (Zur Goldener Krone). První zápis o tomto hotelu je z roku 1616. V polovině sedmnáctého století byl součástí hotelu dokonce vlastní pivovar. V hotelu U Zlaté koruny 16. listopadu 1781 přespal rakouský císař Josef II a navštívil jej dokonce i následník trůnu František Ferdinand d´Este.

Současný hotel vznikl v letech 1984 až 1985. Jde o dílo architektů Jana Kováře a Jiřího Horáka. Ve své době poměrně unikátní interiér navrhl architekt Radim Ulman. Hotel se původně jmenoval Kamyšin podle partnerského sovětského města. Přejmenován byl až po Sametové revoluci na počest původního hotelu U Zlaté koruny.

Hotel Koruna Opava představuje architekturu své doby s jasnými rysy typickými pro oblast Severní Moravy a Slezska. Koneckonců i rukopis jeho tvůrců je se zdejším regionem úzce spojen. Například autor interiéru Radim Ulman je autorem návrhů interiérů pro klimkovické kino, Dům obuvi, hotel Imperial či budovu Čedoku v Ostravě. Je také významným autorem divadelních křesel a židlí pro divadla po celé republice. Jeho původní rukopis je na interiéru hotelu Koruna stále patrný.

Architektura hotelu je unikátní v tom, že se jeho tvůrci snažili obří stavbu co nejvíce zasadit do kontextu svého okolí. Například byl zalomen tak, aby připomínal původní městské hradby. Jeho barva měla připomínat barvu nedaleké katedrály.

Níže si můžete prohlédnout fotky z historie Opavy i našeho hotelu. Veškeré fotografie laskavě poskytl Jan Dlugoš z portálu staraopava.cz.